تآثیر جینسینگ بر روی سلامتی جسمی و جنسی

قرن هاست که جینسینگ  Ginseng  یا جینسنگ به عنوان یکی از داروهای گیاهی اصیل در طب چینی، برای سلامت بدن و زیبایی کاربرد دارد . این گیاه بر اساس نوع برداشت، به 3 دسته تقسیم بندی می‌شود: جینسینگ تازه، سفید و قرمز . جینسینگ تازه قبل از 4 سال، جینسینگ سفید بین 4 تا 6 سال و نوع قرمز آن پس از گذشت 6 سال از کاشت ، برداشت می‌شود . جنسینگ حاوی دو ترکیب مهم جینسنوئیدها  ginsenosides  و جینتونین  gintonin است . بیشتر خواص جینسینگ به علت وجود این دو ترکیب تغذیه‌ای می‌باشد که برای سلامت بدن مفید است.یکی از بهرین مکمل های غذایی که حاوی جینسینگ میباشد کپسول ژلاتینی سیبرجین 2500 میلی گرم هلث اید 30 عدد میباشد که داروخانه جالینوس ان را به شما اراعه میدهد .

این گیاه کوتاه با رشد آهسته و کند و ریشه های گوشتی بسته به مدت زمان رشد به 3 دسته تقسیم می شود: تازه ، سفید یا قرمز؛ جنسینگ تازه قبل از سال چهارم برداشت می شود درحالیکه جنسینگ سفید بین سال 4تا 6 برداشت می شود و جنسینگ قرمز بعد از 6 سال یا بیشتر برداشت می شود .
این گیاه انواع گوناگونی دارد اما معروف ترین آن، جنسینگ امریکایی  panax quinquefolius  و جنسینگ آسیایی  panax ginsing است. جنسینگ امریکایی و آسیایی برحسب میزان ترکیبات فعال و اثرات آنها بر بدن متفاوت هستند . اعتقاد براین است که جنسینگ امریکایی همانند یک ماده آرامبخش عمل می کند ضمن اینکه جنسینگ آسیایی اثر مقوی و نیروبخش دارد.

جینسینگ و تقویت سیستم ایمنی

مصرف جینسینگ به عنوان یک داروی گیاهی آنتی­‌اکسیدان، می‌تواند تقویت سیستم ایمنی را به دنبال داشته باشد . مطالعه‌ای بر روی 39 نفر که سرطان معده داشته و جراحی شده بودند، انجام شد .

در این مطالعه برای بیماران روزانه 5400 میلی گرم جنسینگ تجویز شد . نتیجه این مطالعه حیرات انگیز بود! پس از گذشت 2 سال با استفاده از جینسینگ، سیستم ایمنی تقویت شده و کاهش عود سرطان در افراد دیده شد .

جینسینگ به عنوان یک داروی گیاهی می‌تواند به تحریک فعالیت‌های جسمانی و مغزی کمک کند . خصوصا افراد مبتلا به احساس ضعف ، خستگی دائمی و کسانی که از نظر روانی ضعیف هستند ؛ می‌توانند از مزایای درمانی جنسینگ بهره مند شوند.

یک مطالعه نشان داده است مصرف جینسینگ در افراد مبتلا به سرطان می‌تواند خستگی آن‌ها را کاهش دهد. بهرحال ، جینسینگ فقط در افرادی که در حال استفاده از داروهای شیمی درمانی بودند نتایج مثبت داشت و به نظر می‌رسد که پس از اتمام شیمی درمانی ، کمک چندانی نمی‌کند .

جنسینگ و زیبایی پوست

زمانی که به خواص بی شمار جینسینگ نگاه می‌کنیم ، جای تعجبی ندارد که این داروی گیاهی بر سلامت و زیبایی پوست هم موثر باشد . جینسینگ با داشتن خواص آنتی­اکسیدانی ، رادیکال‌های آزاد مخرب پوست را از بین برده و مانع چروکیدگی و پیری زودرس پوست شما می‌شود .

چندین مطالعه نشان داده­ است که این گیاه در بیشتر شدن تولید کلاژن پوست و در نتیجه جوانسازی آن موثر است . بنابراین اگر می‌خواهید پوستی زیبا و سالم داشته باشید ، می‌توانید مصرف جینسینگ را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

جنسینگ، مزیت های بالقوه ای در مقابله با سرطان دارد.
جنسینگ می تواند در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد. جینسنوزیدها در این گیاه می توانند به کاهش التهاب کمک کرده و از اثرات آنتی اکسیدان آن حفاظت نمایند.
چرخه سلول، فرایندی است که سلول ها معمولا رشد کرده و تقسیم می شوند. جینسنوزیدها با جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلول ها می توانند برای این چرخه مفید و سودمند باشند . مروری بر مطالعات مختلف نشان داد افرادی که جنسینگ مصرف می کنند، 16 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار می گیرند . به هرحال نتیجه یکی از مطالعات مشاهده ای نشان داده است، افرادی که جنسینگ مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که این گیاه را مصرف نمی کنند ، کمتر به سرطان هایی مثل لب ، دهان ، مری ، معده ، کولون ، کلیه و ریه مبتلا می شوند . جنسینگ می تواند به بهبود سلامت بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند ، کمک کند ، عوارض جانبی را کاهش دهد و اثر برخی داروها را تقویت کند .
درحالیکه مطالعات به نقش جنسینگ و مزیت های آن در پیشگیری از سرطان اشاره کرده اند اما برای تعمیم آن به کل افراد به مطالعات بیشتری نیاز داریم. به نظر می رسد که جینسنوزیدهای موجود در جنسینگ، التهاب را تنظیم می کنند، از آنتی اکسیدان ها حفاظت و سلامت سلول ها را حفظ می کنند که این می تواند به کاهش خطر انواع سرطان ها کمک کند. با این وجود به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

جنسینگ می تواند با خستگی مبارزه کند و سطح انرژی را افزایش دهد.
جنسینگ در مقابله با خستگی و تقویت انرژی مفید و موثر است. مطالعاتی که روی حیوانات انجام شد، وجود برخی ترکیبات در جنسینگ مثل پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را به کاهش استرس اکسیداتیو و افزایش تولید انرژی در سلول ها مرتبط نمود که اینها می توانند به مقابله با خستگی کمک کنند.
در یک تحقیق 4 هفته ای، اثار مصرف 1 تا 2 گرم پاناکس جنسینگ یا دارونما بر خستگی مزمن 90 نفر مورد آزمایش قرار گرفت. افرادی که پاناکس جنسینگ مصرف کرده بودند، خستگی جسمی و روحی و استرس و اضطراب  اکسیداتیو کمتری نسبت به گروه دارونما داشتند.
در مطالعه دیگر، 364 بیمار سرطانی با خستگی مزمن ، 2000 میلی گرم جنسینگ امریکایی یا دارونما را مصرف کردند. بعد از 8 هفته، گروه جنسینگ خستگی بسیار کمتری نسبت به گروه دارونما داشت. به علاوه مروری بر بیش از 155 مقاله نشان داد که مکمل های جنسینگ نه تنها به کاهش خستگی بلکه به تقویت فعالیت بدنی نیز کمک می کند.

جنسینگ و بهبود دیابت

خواص و خاصییت جنسینگ ممکن است در کنترل دیابت نیز موثر باشد . طی مطالعاتی که در سال‌های قبل منتشر شده ، دیده شده است که جنسینگ می‌تواند در افراد دیابتی و حتی غیردیابتی باعث کاهش قندخون ناشتا شود . علاوه بر این ، جنسینگ به عنوان یک داروی گیاهی می‌تواند باعث بهبود ترشح انسولین از پانکراس و افزایش حساسیت به آن شود.

میزان و روش مصرف جینسینگ

میزان مصرف جینسینگ   مقدار ایمن مصرف   که در مطالعات مختلف استفاده شده و اثرات مثبتی را نشان داده است، 2-1 گرم در روز جنسینگ خام یا 400-200 میلی گرم عصاره جینسینگ بوده است . هر چند در بعضی مطالعات به دلیل اهداف درمانی خاص آن­ها ، افراد روزانه تا 9 گرم نیز دریافت کرده­اند .