تاثیر وجود کلسیم در بدن

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است. وجود کلسیم برای تنگ و گشاد شدن رگها، انعقاد خون، انقباض و عملکرد صحیح عضلات، انتقال پیام های عصبی توسط سیستم اعصاب، ترشح هورمونی و عملکرد صحیح سلول های بدن ضروریست. با اینکه فقط یک درصد از کل کلسیم بدن برای موارد فوق مصرف می گردد، با این حال بدن به شدت بر کنترل میزان کلسیم خون و سرم نظارت می کند. تغییرات شدید کلسیم خون و سرم بسیار خطرناک است و می تواند به شرایط حادی مانند گرفتگی شدید عضلات و حتی مرگ بیانجامد. از این رو بدن از ذخیره کلسیم در استخوانها برای تنظیم کلسیم خون و سرم استفاده می نماید. برای تامین کلیسیم در بدن شما دارو خانه انلاین جالینوس استفاده از قرص کلسیم سیترات یوروویتال 45 عددپیشنهاد میکند.

باقیمانده ۹۹ درصد کلسیم بدن در استخوانها و دندانها وجود دارد که برای استحکام و عملکرد آنها ضروریست. از آنجا که بدن قابلیت تولید کلسیم را ندارد، در صورت عدم مصرف کافی کلسیم در رژیم غذایی، بدن از ذخیره استخوانی خود برای ثابت نگاه داشتن کلسیم خون و سرم استفاده می کند. پس عدم مصرف کلسیم کافی می تواند به مشکلات برای دندانها و نیز پوکی استخوانها یا استئوپوروزیس بیانجامد.

عملکرد کلسیم در بدن انسان

  1. ضربان قلب را تنظیم می‌کند.
  2. بیخوابی را کاهش می‌دهد.
  3. در متابولیسم بدن مؤثر است.
  4. در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن بخصوص در انتقال تحریکات نقش اساسی دارد.
  5. کلسیم عامل استحکام استخوانهاست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود اشته باشد تا استخوانها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.
  6. برای عملکرد عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان پذیر نمی‌باشد .
  7. انتقال پیام های عصبی با واسطه یون کلسیم صورت می‌گیرد .
  8. کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.

مقدار کلسیم مورد نیاز روزانه بر حسب سن و شرایط خاص افراد متفاوت است. این میزان در کودکان یک تا سه ساله برابر ۷۰۰ میلی گرم و در کودکان چهار تا هشت ساله ۱۰۰۰ میلی گرم در روز می باشد. در سنین بین نه تا هیجده سال به علت نیاز بیشتر بدن به کلسیم برای رشد ،  استخوان سازی و رویش دندان های دائمی ، این میزان به ۱۳۰۰ میلی گرم در روز افزایش می یابد . پس از این سن و تا پنجاه سالگی نیاز روزانه دوباره به ۱۰۰۰ میلی گرم در روز باز می گردد . برای سنین بالاتر از پنجاه معمولا میزان ۱۲۰۰ میلی گرم در روز توصیه می گردد، اگرچه این نیاز در مردان کمتر می باشد .

بهترین راه تامین کلسیم مورد نیاز بدن، مصرف غذاهای طبیعی غنی از کلسیم می باشد . سردسته این غذاها شیر، پنیر و ماست می باشند. افرادی که مشکل بالا بودن کلسترول و چربی خون دارند، می توانند از لبنیات کم چربی یا فاقد چربی استفاده نمایند . برخی سبزیجات مانند کلم پیچ، بروکلی، اسفناج و شلغم دارای کلسیم می باشند . ماهی های سالمون و ساردین نیز میزان قابل توجهی کلسیم دارند . از آنجا که یک وعده معمولی هیچکدام از این غذاها تکافوی نیاز روزانه ما به کلسیم را نمی کنند، بهتر است که کلسیم مورد نیاز در چند وعده در طول روز و از همه این گروهها تامین گردد.

مثلا بخشی از لبنیات و بخشی از سبزیجات تامین گردد. اگر به هر دلیلی میزان مورد نیاز کلسیم روزانه بدن از این غذاها تامین نشود، می توان از غذاهای غنی شده با کلسیم  Calcium fortified Foods  استفاده کرد . مهم ترین این غذاها نان ، سریال  Cereal ، ترکیبات سویا و آب پرتقال غنی شده با کلسیم می باشند .

با وجود ارجحیت تامین کلسیم از منابع طبیعی، متاسفانه بسیاری از افراد کلسیم کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. این بدان معناست که این افراد نیاز به مصرف روزانه مکمل های کلسیم دارند. از سوی دیگر دستگاه گوارش ما تنها قادر به جذب ۵۰۰ میلی گرم کلسیم در هر وعده غذایی می باشد. پس فردی که کمبود کلسیم دارد ، باید در چند وعده قرص مکمل کلسیم مصرف نماید و نباید تمام کلسیم مورد نیازش را در یک وعده و یکجا مصرف نماید ، چون میزان اضافه بر ۵۰۰ میلی گرم معمولا از دستگاه گوارش دفع می گردد. از سوی دیگر مصرف مکمل های کلسیم می تواند باعث یبوست گردد، از این رو بهتر است از مکمل های کلسیم به همراه منیزیم استفاده نمود تا این مشکل پیش نیاید و نیز میزان سبزیجات و فیبر را در رژیم غذایی افزایش داد.

جذب کلسیم در بدن

جذب کلسیم در خون و در بدن  به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می‌گیرد . عاملی که موجب افزایش جذب کلسیم می‌شود ویتامین D است ، به همین دلیل قرص‌های مکمل کلسیم را با ویتامین D تهیه می‌کنند. لذا اگر منابعی را که دارای این ۲ عنصر است مصرف کنید که کلسیم موجود در آن‌ها بهتر جذب می‌شود. در صورتی که در غذا ،ماده‌ای به نام اگزالات باشد ، جذب کلسیم آن کاهش می‌یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی‌شود.

اسید فیتیک موجود در سبوس گندم نیز جذب Ca را کاهش می‌دهد ولی این مسئاله زمانی اثر گذار است که مصرف آن خیلی زیاد باشد مثل گیاهخواران مطلق . دریافت کلسیم کافی ، اثرات مثبتی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون دارد، تنظیم میزان کلسیم بدن ، بر عهده هورمون‌هایی است که از غده تیروئید ترشح می‌شوند.

جبران دارویی کمبود کلسم بدن

به منظور جبران کلسیم از دست رفته از طریق مدفوع ، ادرار و عرق ، ورود روزانه 900 میلیگرم کلسیم به بدن توصیه می‌شود. این مقدار حدود 300 میلیگرم در روز بوده و با در نظر گرفتن کاریی ضعیف جذب روده‌ای (حدود 30%) دریافت مقدار بیشتری کلسیم از طریق غذا لازم است. مقدار پیشنهادی 900 میلیگرم در روز است که جهت اهداف پیشگیری از پوکی استخوان موثر است. برای جلوگیری از کمبود کلسیم در بدن و پوکی استخوان دارو خانه انلان جالینوس استفاده از قرص کلسیم و ویتامین D3 یوروویتال ۱۰۰ عدد پیشنهاد میکند .

جلوگیری از ابتلاء به استئوپروز

دریافت کلسیم، و ویتامین D باید در حد استاندارد باشد.نباید سیگار بکشیم. نباید قهوه و چای بیش از حد مصرف کنیم. نباید دیورتیک (داروهای مدر) بیش از حد مصرف کنیم. باید بیشتر خود را در معرض خورشید قرار دهیم تا ویتامین D در زیر پوستمان تولید شود. در هر سنی که هستیم دست از ورزش کردن و فعالیت‌های بدنی برنداریم، چرا که کم تحرکی استخوانها را پوک می‌کند. مصرف کافی منابع ویتامین D را فراموش نکنیم.