تغذیه و سلامتی کودک و نوزاد

اولين ۱۲ ماه زندگي سريع‌ترين دوره رشد در زندگي يك انسان است. وزن يك نوزاد مي‌تواند در طي ۱۲ ماه، ۳ برابر شود. اطمينان از اينكه فرزند شما به خوبي تغذيه مي‌شود به‌منظور رشد و نمو طبيعي بااهميت است. تغذيه با شير مادر به‌عنوان تنها منبع تغذيه تا ۶ ماه اول زندگي و يا فرمولاي نوزادان در صورتي‌كه شما قادر به شير دادن به نوزاد خود نباشيد ، ارجح است.یکی از راه های کارامد برای تقویت سیستم ایمنی کودک و تامین مواد مغذی برای کودک استفاده از شربت آرژیتال هلث اید مکمل رشد کودک 250 میلی لیتر است که ما در داروخانه جالینوس هن را به شما اراعه میدهیم

راهنماهاي غذايي براي كودكان و نوجوانان كه توسط انجمن ملي تحقيقات پزشكي و بهداشت (NHMRC) ارائه شد، بيان مي‌كند كه در سن شش ماهگي، فرزند شما به آهن اضافي از مواد غذايي احتياج دارد و از نظر فيزيكي آماده يادگيري نحوه غذاخوردن مي‌باشد.

تغذيه با شير مادر يا فرمولاي شيرخواران، همچنان به‌عنوان با اهميت‌ترين منبع تغذيه ادامه مي‌يابد. در حدود سن ۱۲ ماهگي، فرزند شما بايد مشابه غذاي مصرفي ديگر كل اعضاي خانواده مصرف نمايد كه شامل نان‌ها ، غلات ، ميوه‌ها ، سبزيجات، حبوبات، لبنيات ، گوشت ، ماهي و تخم مرغ مي‌باشد.

 نیازهای تغذیه ای و مواد مغذی:

غذاها از مواد مغذی تشکیل شده اند و تغذیه صحیح یعنی خوردن و دریافت مقدار لازم و کافی از هر یک از این مواد مغذی که برای حفظ سلامتی لازمند نیازهای تغذیه ای نامیده می شوند . این نیازها با توجه به شرایط جسمی ، محیطی و فردی متفاوتند و بر اساس سن ، جنس ، شرایط فیزیو لوژیک ، اندازه بدن و میزان فعالیت فرد تعیین می شوند. مواد مغذی به این شرح می باشند :

کربوهیدراتها و چربیها منابع عمده تامین انرژی هستند .

پروتئینها نقش سازندگی دارند و برای ساخته شدن و نگهداری سلولها و بافتهای بدن مورد نیازند.پروتئین ها به علت نقش ویژه خود در رشد بدن در برنامه غذایی کودکان و نوجوانان از اهمیت ویژه ای برخوردارند .

-ویتامین ها و مواد معدنی در مقایسه با کربوهیدراتها و پروتئینها به مقدار کمتری مورد نیازند اما به همان اندازه در حفظ سلامت بدن ، تنظیم واکنشهای شیمیایی و اعمال حیاتی بدن نقش دارند . برخی از مواد معدنی اجزای ساختمانی بافتها را تشکیل می دهند مانند کلسیم در استخوانها و دندانها و آهن در خون .

 

آب سالم و فیبر نیز از جمله اجزای یک رژیم غذایی مناسب می باشند . یکی از راه های کارامد برای تقویت سیستم ایمنی نوزادان و تامین مواد مغذی برای کودکان خردسال استفاده از قطره بیبی ویت هلث اید ۲۵ میلی لیتر است که ما در داروخانه جالینوس هن را به شما اراعه میدهیم .

تغذیه سالم برای کودکان به داشتن وزن ایده آل و خوب  ، جلوگیری از بیماری ها، تثبیت انرژی و افزایش هوش و ذکاوت کودکان کمک می کند. کودکان با میل شدید به خوردن چیپس و پیتزا و بیزاری از کلم بروکلی و هویج بدنیا نیامده اند . این شرایط با گذشت زمان اتفاق می افتد و کودکان بتدریج به سمت غذاهای ناسالم و مضر پیش می روند . به هرحال می توان برای ذائقه کودکان برنامه ریزی نمود و این ذائقه را به سمت غذاهای سالم تغییر داد .  هرچه در تغییر غذاهای ناسالم به سالم سرعت بیشتری بخرج دهیم، راحت تر می توانیم تغذیه سالم برای کودکان را بگنجانیم .

تغذیه سالم برای کودکان چگونه باشد؟

کودکان را به خوردن غذاهای سالم تشویق کنید. کودکان و نوجوانان خوراکی هایی را ترجیح می دهند که از خوردن آن لذت می برند. بنابراین برای تغییر عادات غذایی و تشویق کودکان به خوردن غذاهای سالم، مشکل اصلی انتخاب خوراکی های پرطرفدار است. بجای خوراکی خاص، یک غذای کامل را به کودک بدهید. کودکان باید غذای کمتر فرآوری شده استفاده کنند.

والدین باید در مصرف غذای سالم الگوی کودکان باشند زیرا کودکان بشدت تقلید پذیر هستند از همین رو اگر والدین از تنقلاتی مثل چیپس استفاده کنند، نمی توانند کودکان را به خوردن سبزیجات و غذای سالم وادار کنند . در تغییر طعم و مزه غذاها خلاقیت بخرج دهید به عنوان مثال سبزیجات را به گوشت پخته اضافه کنید یا هویج را با سیب زمینی مخلوط کنید یا یک قطره شیرین کننده را به تکه های سیب اضافه کنید. غذا را در خانه تهیه کنید.

رستوران و بیرون برها در تهیه غذا از شکر زیاد و چربی های ناسالم استفاده می کنند بنابراین تهیه و پخت غذا در خانه تاثیر بسزایی بر سلامت کودکان دارد. در صورت مشغله کاری می توانید با پخت غذاهای گوناگون، غذای یک هفته را برای اعضای خانواده تان تهیه کنید.

 

صبحانه یک تغذیه سالم برای کودک 

کودکانی که هر روز صبحانه می خورند خلق و خوی بهتر و حافظه، تمرکز و انرژی بیشتری دارند و نمرات بالاتری از امتحانات خواهند گرفت و تیز هوش تر هستند . خوردن صبحانه غنی از پروتئین مثل غلات کامل، شیر ، پنیر ، تخم مرغ ، گوشت یا ماهی حتی به کاهش وزن نوجوانان کمک بیشتری می کند. لازم نیست برای تهیه صبحانه وقت زیادی بگذارید  . چند تخم مرغ را در اول هفته آبپز کنید و هر روز صبح آن را همراه با غلات غنی از پروتئین و کم شیرین به کودکتان بدهید. توصیه می شود که از سیب به عنوان میان وعده استفاده کنید. ساندویچ تخم مرغ، یک قاشق ماست، مالیدن پنیر و کره بادام زمینی روی نان تست سبوس دار می تواند یک لقمه کامل برای کودکان در راه رسیدن به مدرسه باشد.

 انواع چربی های ناسالم برای کودکان

چربی های سالم: چربی های غیراشباع تک پیوندی شامل روغن زیتون، آووکادو، آجیل مثل بادام، فندق و گردو و دانه هایی مثل هسته کدوحلوایی و کنجد می باشند. چربی های غیراشباع چندپیوندی شامل اسیدهای چرب امگا3، ماهی سالمون، ساردین، کیلکا، ماهی ماکرو، ماهی کوآ یا دانه کتان و گردو می باشند .
چربی های ناسالم: چربی های ترانس در روغن سبزیجات، برخی مارگارین ها، شیرینی، کلوچه، تنقلات، غذاهای سرخ شده، غذاهای پخته و سایر غذاهای فرآوری شده که با روغن سبزیجات هیدروژنی تهیه شده اند(حتی اگر فاقد چربی ترانس باشند) یافت می شوند.مصرف چربی ترانس به هیچ وجه توصیه نمی شود .

چه زمانی می‌توان لبنیات را پیشنهاد نمود؟

لبنیات شامل مواردی مانند شیر، پنیر و ماست شامل حداقل ۱۰ ماده مغذی ضروری که برای رشد و نمو فرزند شما با اهمیت می‌باشد، است. این مواد شامل ویتامین A، ویتامین B12، ریبوفلاوین، کلسیم، کربوهیدرات، منیزیم، فسفر، پروتئین، پتاسیم و روی. لبنیات معمولاً به‌عنوان یک قسمت عمده در رژیم غذایی مورد نیاز برای رشد کودک می‌باشد.