حفظ سلامت دستگاه گوارش

دستگاه گوارش شامل اعضایی است که از نای شروع میشود  و تا انتهای روده بزرگ ادامه دارد. در صورتی که دستگاه گوارش شما دارای سلامت لازم باشد، مواد مغذی به راحتی جذب شده و سلامت کلی بدن نیز تامین می شود . سلامت دستگاه گوارش ارتباطی مستقیم با آنچه می خورید، دارد . انجام برخی راهکار های ساده می تواند به شما در حفظ سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری از بیماری هایی نظیر یبوست، هموروئید، شقاق و … کمک نماید . برای حفظ سلامت دستگاه گوارش داروخانه جالینوس استفاده از قرص دی ویت پروبیو هلث اید 30 عدد پیشنهاد میکند .

 

بروز مشکلات و علائم گوارشی یکی از شکایت های رایج افراد است . عوامل مختلفی از رژیم غذایی گرفته تا استرس می توانند بر سلامت دستگاه گوارش تاثیر داشته باشند .
علائم مشکلات گوارشی عبارتند از : سوزش سر دل ، تهوع، نفخ ، یبوست و اسهال . در این مقاله شما را با راهکارهای ساده ای که می توانند به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کنند، آشنا خواهیم کرد.

دستگاه گوارش سالم راه دارد و همانطور که حتما اکثر شما هم می دانید راه اصلی آن رعایت نکات و اصول تغذیه ای است ؛ با ایجاد تغییراتی کوچک در رژیم غذایی خود می توانید یکی از مهمترین قسمت های بدن خود یعنی دستگاه گوارش را همیشه سالم نگه دارید . داشتن دستگاه گوارش سالم به شما کمک می کند که بدنی سالم داشته باشید . با بهبود بخشیدن و بهتر کردن به عملکرد دستگاه گوارش به خود کمک می کنید که بهتر و سالم تر به زندگی خود ادامه دهید . با ما در جالینوس همراه باشید تا در اینجا شما را با حفظ سلامت دستگاه گوارش اشنا کنیم .

تغذیه و مواد غذایی مفید برای داشتن دستگاه گوارش سالم

مدام و مرتب آب بنوشید

آب مورد نیاز بدن تان را از غذاها و نوشیدنی هایی که می خورید تأمین کنید. با هر وعده ی غذایی تان حتما نوشیدنی داشته باشید. یک دستگاه گوارش سالم به میزان مناسبی آب احتیاج دارد . بسیاری از موارد  مثل ورزش ، آب و هوا ، وزن و وضعیت سلامتی بر میزان آب مورد نیاز بدن تان تأثیر می گذارند . به طور معمول توصیه می شود که روزانه معادل 8 لیوان آب بنوشید . از هر رژیم غذایی ای که استفاده می کنید باید حواستان باشد که به احتمال بسیار زیاد این میزان آب را بنوشید ، چه در قالب آب ساده ، چه به شکل منابعی که غنی از آب هستند : مثل سوپ .

به آب برای ایجاد یک تنوع خوب ، لیمو یا تکه های خیار اضافه کنید . چای های گیاهی بدون کافئینپ هم یک راه عالی برای سیراب ماندن است.

مواد حاوی فیبر مصرف کنید

فیبر باعث می شود بیماری های قلبی عروقی از شما دور شوند ، سطح قند خون تان تنظیم شود و عملکرد بخش GI متناسب بماند ( بخش GI سیستم اندامی است که مسئولیت حمل و هضم غذا را بر عهده دارد و شامل معده و روده ها می شود ) . فیبر هم چنین به کاهش کلسترول خون کمک می کند ، کارایی روده ها را بهتر و از یبوست و دیورتیکولوز (داشتن تعداد زیادی کیسه و زائده در روده بزرگ) جلوگیری می کند. علاوه بر این بدون اضافه شدن کالری به بدن تان ، احساس سیری  خواهید کرد . به دلیل این که منبع این ماده گیاهی است ، بنابراین از وجود فراوان میوه ها ، سبزیجات، غلات و حبوبات در رژیم غذایی خود مطمئن شوید .

متخصصین تغذیه و سلامتی پیشنهاد می کنند که به ازای هر 1000 کالری مصرف شده در طول روز 14 گرم فیبر خوراکی بخورید . فیبر فقط در غذاهای گیاهی مثل میوه ها، سبزیجات، حبوبات ، آجیل و غلات یافت می شود . حتما دقت کنید علاوه بر اینکه غذاهای حاوی فیبر محلول مانند گندم سبوس دار را مصرف می کنید از غذاهایی مثل گندم که حاوی فیبر نامحلول هستند غافل نشوید . هر دو نوع فیبر برای یک رژیم غذایی سالم ضروری هستند .

 

فیبر محلول، در آب حل خواهد شد تا یک حالت ژله مانند به خود بگیرد . این موضوع باعث می شود مراحل هضم آهسته تر شده و در نتیجه بدن تان زمان کافی برای جذب مواد مغذی و حذف موادی مثل کلسترول را داشته باشد. فیبر محلول می تواند نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی و دیابت ایفا کند . تحقیقات نشان داده است که فیبر محلول علاوه بر کاهش کلسترول خون به کاهش گلوکز نیز کمک می کند . جو و سبوس جو ، آجیل ، سبزیجات ، نخودفرنگی و بعضی میوه ها مثل آلوی خشک شده ، سیب و هویج ، سرشار از فیبر محلول هستند.

با این که فیبر نامحلول در آب حل نمی شود اما نقشی تعیین کننده برای حرکت آسان تر غذا در دستگاه گوارش دارد. اگر فیبر نامحلول را به اندازه مصرف کنید احتمال ابتلا به بیماری های معده ای-روده ای مثل یبوست ، پرواگراهگی (نوعی بیماری که در 10 درصد افراد بالای 40 سال مشاهده می شود و در آن قسمتی از بخش ضعیف روده دچار برآمدگی شده و چیزی تشکیل می دهد که شبیه کیسه است) و بواسیر در شما کم تر می شود . هم چنین فیبر نامحلول می تواند در پیش گیری از برخی انواع سرطان مؤثر باشد . همه ی غلات مخصوصا سبوس گندم ، پوست میوه ها ، آلو خشک و سبزیجات مثل گل کلم و سیب زمینی حاوی فیبر نامحلول هستند .

 از انجام کارهایی که میزان گاز موجود در دستگاه گوارش را افزایش می دهند، بپرهیزید.

وجود گاز اضافی در روده موجب نفخ و مشکلات گوارشی می شود. برخی از کارها سبب می شوند فرد هوای زیادی وارد دستگاه گوارش خود کند، به عنوان مثال :
جویدن آدامس
مصرف نوشیدنی های گازدار
سریع غذا خوردن
استفاده از دندان های مصنوعی نامناسب

مصرف بیش از حد برخی غذاها نیز تولید گاز را در دستگاه گوارش افزایش می دهد، مانند:

بروکلی
لوبیاها
پیاز

 از غذاهای تخمیر شده استفاده کنید.

برخی از باکتری های موجود در روده به هضم مواد غذایی و حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند . اما باکتری هایی در روده وجود دارند که اگر تعدادشان بیش از حد افزایش یابد سبب بروز مشکلات گوارشی می شوند . غذاهای تخمیر شده حاوی باکتری هایی هستند که در حفظ سلامت دستگاه گوارش نقش دارند . از این غذاها می توان به ماست پروبیوتیک و کفیر اشاره کرد .
مصرف غذاهای تخمیر شده می تواند از بروز مشکلات گوارشی پیشگیری کند. با این حال ، لازم است تحقیقات بیشتری در مورد فواید این نوع مواد غذایی انجام شود .

از غذاهای پرفیبر استفاده کنید.

فواید مصرف فیبر از کاهش کلسترول خون تا کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی متغیر است. فیبر حرکات دستگاه گوارش را تنظیم کرده و از این طریق به حفظ سلامت آن کمک می کند.
دستورالعمل های فعلی توصیه می کنند که افراد بزرگسال روزانه حدود ۳۰ گرم فیبر دریافت نمایند . بهترین غذاهای حاوی فیبر عبارتند از :
غلات کامل
میوه ها و سبزیجات
حبوبات
زمانی که فیبر رژیم غذایی را افزایش می دهید باید به اندازه کافی آب بنوشید تا اطمینان حاصل فرمایید که فیبر با جذب آب به آسانی از دستگاه گوارش عبور می کند .

کاهش مصرف چربی ها

چربی ها از جمله گروه های غذایی مورد نیاز برای بدن است که برایسوخت و ساز بدن ضروری است . اما از طرفی مصرف چربی ها موجب می شود ، عملکرد دستگاه گوارش با اختلال مواجه شود ، و فرد به یبوست مبتلا شود . برای جلوگیری از این امر لازم است مصرف چربی ها را محدود کرده و آن را همراه با فیبر مصرف کنید تا از بروز بیماری ها جلوگیری شود .

همچنین یکی از راهکار های حل این مشکلمصرف گوشت های بدون چربی است . زیرا همان طور که میدانید مصرف پروتئین برای بدن ضروری است . اما مصرف گوشت های چرب می تواند دستگاه گوارش را با اختلال مواجه نماید . به همین منظور لازم است مصرف گوشت های بدون چربی و سالم مانند گوشت مرغ را جایگزین گوشت های چرب بنمایید .