حلقه های سیاه یک اصطلاح چتری است که برای توصیف نگرانی های مختلف زیبایی در اطراف چشم استفاده می شود. اجزای زیادی برای سیاهی دور چشم وجود دارد ، به خصوص ژنتیک.

اما بسیاری از افراد احساس می کنند سیاهی زیر چشم آنها باعث خستگی ، پیرتر یا ناسالم بودن می شود.

تعدادی روش وجود دارد – هم طبیعی و هم تجویز پزشکی – که افراد برای از بین بردن یا کاهش ظاهر سیاهی زیر چشم خود استفاده می کنند. اگرچه همه این روش های درمانی دائمی نیستند ، اما با حفظ و نگهداری از آنها به کاهش سیاهی تیرگی کمک می کنند.

گرچه تیرگی زیر چشم شما بیشتر به دلیل خستگی ایجاد می شود ، دلایل دیگری نیز وجود دارد از جمله:

آلرژی

رینیت آلرژیک

درماتیت آتوپیک

درماتیت تماسی

وراثت

بی نظمی رنگدانه

خراشیدن یا مالش چشم

قرارگیری در معرض نور خورشید

یکی دیگر از دلایل سیاهی حلقه روند طبیعی پیری است. با افزایش سن ، تمایل به از دست دادن چربی و کلاژن دارید و پوست شما اغلب لاغر می شود. این می تواند رگ های خونی آبی مایل به قرمز را در چشم های شما برجسته تر کند.

همچنین ، با افزایش سن ، افراد معمولاً دچار پلک پلک یا سوراخ های زیر چشم می شوند. گاهی اوقات این تغییرات فیزیکی سایه هایی ایجاد می کند که به نظر می رسد حلقه های تیره زیر چشم هستند.

چگونه می توان از سیاهی تیرگی خلاص شد ؟

روش های مختلفی وجود دارد که افراد گزارش می دهند سیاهی تیرگی زیر چشم خود را از بین می برد یا کاهش می دهد. همه افراد متفاوت هستند ، بنابراین برخی از این روش های درمانی ممکن است برای شما مفید نباشد.

لازم به ذکر است مانند هر روش درمانی ، همیشه بهتر است قبل از آزمایش خود ، برنامه های خود را با پزشک مرور کنید.

خواب

خستگی و کمبود خواب می تواند باعث تیرگی چشم شما شود. همچنین می تواند شما را رنگ پریده تر نشان دهد ، که باعث می شود تیرگی های شما تیره تر به نظر برسد. اطمینان حاصل کنید که هر شب هفت تا هشت ساعت می خوابید و بهداشت خوبی را رعایت می کنید .

ارتفاع

هنگام خواب ، بالش های اضافی زیر سر خود را امتحان کنید تا از ورم مایعات جمع شده در پلک های پایین خود بکاهید.

گاهی رگ های خونی گشاد شده می توانند ناحیه زیر چشم شما را تیره کنند. کمپرس سرد می تواند باعث انقباض رگ های خونی شود ، که ممکن است منجر به کاهش حلقه های تیره شود.

آفتاب

قرار گرفتن در معرض آفتاب در صورت را کاهش داده یا از بین ببرید.

مرطوب کننده ها

تعدادی از مرطوب کننده های بدون نسخه وجود دارد که ممکن است به شما در تیرگی زیر چشم کمک کند. بسیاری از آنها حاوی کافئین ، ویتامین E ، آلوئه ، اسید هیالورونیک و / یا رتینول هستند.

خیار

طرفداران بهبود طبیعی پیشنهاد می کنند که برش های ضخیم خیار را سرد کنید و سپس برش های خنک شده را به مدت حدود 10 دقیقه روی حلقه های تیره قرار دهید. سپس محل را با آب بشویید. این روش درمانی را روزی دو بار تکرار کنید.

روغن بادام و ویتامین E

طرفداران درمان طبیعی پیشنهاد می کنند مقدار مساوی روغن بادام وویتامین E و سپس ، درست قبل از خواب ، مخلوط را به آرامی در حلقه های تاریک ماساژ دهید. صبح محل را با آب سرد بشویید. این روند را شبانه تکرار کنید تا حلقه های تیره از بین بروند.

ویتامین K

آ مطالعه 2015منبع مورد اعتماد نشان داد که قرار دادن پد (حاوی مخلوطی شامل کافئین و ویتامین K) در زیر چشم منجر به کاهش عمق چین و چروک و حلقه های تیره می شود.

کیسه های چای

درمانگران طبیعی پیشنهاد می کنند دو کیسه چای را خیس کنید – از چای کافئین دار استفاده کنید – در آب گرم و سپس کیسه ها را برای چند دقیقه در یخچال سرد کنید. روی هر چشم کیسه ای بگذارید. بعد از پنج دقیقه کیسه های چای را برداشته و محل را با آب سرد بشویید.

کرم روشن کننده پوست

برای روشن شدن هایپرپیگمانتاسیون زیر چشم ، یک متخصص پوست ممکن است کرم روشن کننده پوست با اسید آزلاییک ، اسید کوجیک ، اسید گلیکولیک یا هیدروکینون تجویز کند . برخی از این کرم ها ، در فرمول هایی با درصد کمتری از ماده موثره ، بدون نسخه در دسترس هستند.

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از انرژی گرمایی برای تبخیر سلولهای آسیب دیده استفاده می شود. رنگدانه تیره زیر چشم را می توان هدف قرار داد. همراه با روشن شدن رنگ های تیره تر پوست ، لیزر درمانی ممکن است باعث تشکیل کلاژن جدید شود.

لایه برداری شیمیایی

یک متخصص پوست ممکن است یک لایه برداری شیمیایی سبک برای روشن شدن رنگدانه های تیره زیر چشم پیشنهاد کند. معمولاً این موارد شامل اسید گلیکولیک ، اسید رتینوئیک یا هیدروکینون هستند. همچنین ممکن است متخصص پوست شما یک لایه بردار جسنر را پیشنهاد کند که شامل ترکیبی از اسید سالیسیلیک ، اسید لاکتیک و رزورسینول است.

بلفاروپلاستی

می توان با جراحی در بلفاروپلاستی درپوش پایین توسط جراح پلاستیک ، جراح چشم ، یا جراح پوست از بین برد. این روش می تواند سایه ایجاد شده توسط پلک شما را کاهش دهد ، که می تواند باعث کاهش تیرگی چشم شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر تورم و تغییر رنگ فقط در زیر یک چشم ظاهر شد ، باید در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید ، به خصوص اگر به نظر می رسد با گذشت زمان بدتر می شود.

تعدادی از داروهای خانگی و درمان های پزشکی برای از بین بردن یا کاهش ظاهر سیاهی حلقه وجود دارد. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است.

پرکننده ها

یک پرکننده پوستی یا همان ژل های پرکننده که مبتنی بر اسید هیالورونیک هستند ؛ مانند ژل آرویه ، ژوویدرم ، رووفیل ، آلاینا ، پرفکتا و آیدیا می تواند توسط پزشک ، متخصص پوست ، جراح پلاستیک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به طور خاص در بافت زیر چشم تزریق شود. پرکننده ها به کاهش حجم زیر چشم کمک می کنند ، که می تواند باعث سیاهی حلقه شود.

پزشکان می گویند ، قبل از اینکه این روش را انجام دهید ، باید با یک متخصص پوست یا جراح زیبایی مشورت کنید. این به آنها فرصتی می دهد تا بفهمند چه عواملی باعث سیاهی حلقه شما می شود و آیا شما کاندید مناسبی برای پرکننده هستید یا نه.

سپس برای انجام مراحل کار باز خواهید گشت. در بیشتر موارد ، افراد هیچ عامل بی حسی برای این روش ندارند. اما اگر بخواهید کاملاً می توانید از آنها درخواست کنید! فقط بدانید که انجام این کار به این معنی است که باید 30 تا 40 دقیقه صبر کنید تا بی حسی شما شروع شود و قرار ملاقات خود را کمی به تأخیر بیندازید. بدون عامل بی حس کننده ، قرار ملاقات فقط در 15 دقیقه انجام می شود.

وقتی نوبت به تزریق می رسد ، دو روش متفاوت وجود دارد: برخی ترجیح می دهند از سوزن های ریزی که همراه با مواد پرکننده است استفاده کنند ، در حالی که تعداد بیشتری از متخصصان پوست و جراحان استفاده از کانول را ترجیح می دهند. دکتر هو توضیح می دهد که استفاده از سوزن به خودی خود روشی کلاسیک است و کانول مانند نی نی کسل کننده عمل می کند و اجازه می دهد سوزن از آن عبور کند ، بنابراین فقط به یک فشار خوردن احتیاج دارد. برخی معتقدند که این امر امکان قرارگیری دقیق تر با تورم و کبودی کمتر را فراهم می کند ، اما مهمترین عامل هنگام تهیه مواد پرکننده زیر چشم ، مراجعه به یک متخصص پزشکی باتجربه است که از آناتومی پیچیده اطراف چشم شما آگاه است.

پس از انجام مراحل ، بلافاصله متوجه نتایج خواهید شد. شما فوراً نتایج را مشاهده خواهید کرد ، و سپس آنها فقط طی دو هفته آینده بهتر می شوند.